Аналітична довідка за результатами дослідження адаптації учнів 1-х класів 2020/2021 навчальний рік

Аналітична довідка

за результатами дослідження  адаптації учнів 1-х класів

2022/2023 навчальний рік

Вступ до школи вимагає певного рівня мислення, доцільної регуляції поведінки, навиків спілкування.

Оцінка рівня шкільної адаптації складається з таких блоків:

• Показник інтелектуального розвитку;
  • Показник емоційного розвитку;
  • Показник комунікативних навиків;
  • Рівень шкільної зрілості дитини в дошкільний період.

Мета дослідження: вивчити основні тенденції адаптації першокласників до навчання в школі, проаналізувати вплив фактору готовності до школи на рівень адаптації.

Для досягнення поставленої мети була розроблена Програма дослідження, яка містить наступні методики:
- анкета Н. Лусканової (для оцінки рівня шкільної мотивації і адаптації);
- проективна методика «Мій клас» ( на дослідження шкільної мотивації);
- проективна методика «Моя сім’я» (на дослідження взаємовідносин в родині учнів, вплив батьків на адаптацію дітей);
- методика «Коректурна проба» ( дослідження властивостей уваги);
- методика «Впізнання фігур» (дослідження процесів пам`яті);
- спостереження за класом (дослідження стосунків з колективом);
- бесіди з класоводом (дослідження стосунків з вчителем);
- індивідуальна бесіда з дітьми.

В роботі прийняло участь 1-А – 20 учнів; 1-Б – 22 учнів.
      Загальна кількість респондентів склала ­­ 42 учнів.

У навчанні учнів велику увагу вчителі приділяють грі як основному виду дитячої діяльності. Ігрова діяльність є цінним засобом виховання розумової активності учнів, активізує психічні процеси, викликає живу зацікавленість у процесах пізнання. Під час проведення дидактичних ігор діти з бажанням долають значні труднощі у навчанні, розвивають свої здібності та вміння.

Як показали спостереження,  першокласники нашої школи мають 23%  високий рівень та 77% - середній  рівень адаптації.

Ці діти адаптувалися до школи протягом перших двох місяців навчання, швидко влилися в колектив, освоїлися  в школі, набули друзів в класі, у них майже завжди гарний настрій, вони доброзичливі, сумлінно і без напруги виконують всі вимоги вчителя.

Рекомендації батькам та педагогам:

• створення сприятливого психологічного клімату для дитини з боку всіх членів родини;
  • роль самооцінювання дитини в адаптації до школи (чим нижче самооцінювання, тим більше труднощів у дитини у школі);
  •  перша умова шкільного успіху – самоцінність дитини для її батьків;
  • виключення таких мір покарання, як позбавлення задоволень, фізичні й психічні покарання;
  • урахування темпераменту дитини у період адаптації до шкільного навчання;
  •  надання дитині самостійності в навчальній роботі й організація контролю за її навчальною діяльністю.

Десять заповідей для мами і тата першокласника

1. Починайте «забувати» про те, що ваша дитина маленька. Давайте їй посильну роботу вдома, визначте коло її обов'язків.
  2. Визначте загальні інтереси. Це можуть бути як пізнавальні, так і життєві інтереси.
  3. Залучайте дитину до економічних проблем родини. Поступово привчайте порівнювати ціни, орієнтуватися в сімейному бюджеті.
  4. Не лайте, а тим більше – не ображайте дитину в присутності сторонніх. Поважайте почуття й думки дитини. На скарги з боку навколишніх, навіть учителя або вихователя, відповідайте: «Спасибі, ми обов'язково поговоримо на цю тему».
  5. Навчіть дитину ділитися своїми проблемами. Обговорюйте з нею конфліктні ситуації, що виникли з однолітками та дорослими.
  6. Постійно говоріть з дитиною. Розвиток мовлення – запорука гарного навчання.
  7. Відповідайте на кожне запитання дитини. Тільки в цьому випадку її пізнавальний інтерес ніколи не вгасне.
  8. Постарайтеся хоч іноді дивитися на світ очима вашої дитини. Бачити світ очима іншого – основа для взаєморозуміння.
  9. Частіше хваліть вашу дитину. Хваліть словом, усмішкою, ласкою.
  10. Не будуйте ваші взаємини з дитиною на заборонах. Завжди пояснюйте причини ваших вимог, якщо можливо запропонуйте альтернативу. Повага до дитини зараз – фундамент шанобливого ставлення до вас тепер і в майбутньому.