ДОПОМОГА  ДИТИНІ ПОЛЮБИТИ ЧИТАТИ

РЕКОМЕНДАЦІЇ БАТЬКАМ

Кожна дитина розпочинає своє знайомство зі світом в колі своєї родини. Саме батьки посідають головне місце у вихованні та формуванні ціннісних орієнтацій світогляду, знайомлять з нормами поведінки, трудовими навичками.

Тож саме від батьків залежить формування читацьких інтересів та культури читання вашої дитини. А для цього:

1. Як тільки ваша дитина навчиться читати познайомте її з першою книгою для самостійного читання.
  2. Поцікавтесь чи зрозуміла дитина прочитане. Та поставте декілька питань про прочитане.
  3. Обговорить з дитиною книжечку.
  4. При обговоренні з дитиною прочитаного не наполягайте на своїй думці.
  5. Поясніть значення не знайомих слів і розкажіть про словники.
  6. Контролюйте тематику читання.
  7. Коли радите дитині прочитати якусь книгу, то знайдіть час прочитати її самим. (щоб самим детальніше орієнтуватися у змісті книги).
  8. Вчить дитину до обережного ставлення до книги, як до безцінного скарбу.
  9. Створіть власну бібліотеку вдома, кожен раз її поповнюючи та розповідаючи і ознайомлюючи дитину.

Як вибрати книжку малюку і про що читати?

Книг зараз видають багато, але досить часто – це «порожне читання», з помилками  у текстах, з поганими, не зрозумілими малюнками,  ілюстраціями, з неякісним перекладом та друком.

Підбираючи книгу, уважно перегляньте видання, ілюстрації, тексти та палітурку книги. Головною умовою при виборі книжок для найменших читачів  - 70% сторінок повинна займати ілюстрація. Діткам від роду до двох дуже важко сидіти на одному місці і слухати тексти, а якщо в книзі красиві, привабливі та яскраві ілюстрації то малюк обов’язково зацікавиться картинками. Так, що ілюстрація при виборі книжок для найменших читачів – це перше , на що треба звернути увагу при виборі книжок. Дитину приваблюють книжки з більш насиченими та яскравими фарбами: червоним, помаранчевим, жовтим. На полу тони або змішані кольори людина реагує лише після 7 років. Це треба враховувати при підборі книжок.

Потрібно щоб у книгах дітей до 3 років малюнки були зрозумілими. Якщо мова йде про котика і півника, то дитина на малюнку повинна впізнати саме котика або півника, а не якусь іншу тварину.

Для малят від 1 до 3 років читайте вірші прості, забавлянки, заклички, народні пісні, казки, приказки. Вибирайте класичних поетів  - Наталю Забілу, Лесю Антонову, Агнію Барто, Корнія Чуковського, Самуїла Маршака, Бориса Заходера. Купуйте малюкам казки з текстів казок дитина навчиться народної мудрості, зрозуміє оточуючий світ. Обирайте саме прості та зрозумілі казки. З текстів казок дитина навчиться народної мудрості, зрозуміє оточуючий світ, навчить доброті такі як Колобок, Ріпка, Курочка Ряба, Рукавичка, Теремок, Котик і Півник, Солом’яний бичок, Колосок.

Читайте дитині 15-30 хвилин в день та обирайте читання в один і той же час, наприклад казку на ніч. Обговорюйте з малюком героїв прочитаного тексту. Привчайте малюка до культури читання на назву і обкладинку книги. Вибирайте для малюків веселі історії, з оптимістичним завершенням з позитивною думкою. Такі книжки навчать малюків не розгубиться в складних ситуаціях, позитивно думати.

Як стати батьками читаючої дитини

Подавайте дитині приклад, читаючи книги, журнали, газети. Батьки дуже засмучуються, якщо їх дитина не любить книжки і не хоче читати, але при цьому не здогадуються, що причина криється в них самих.

Намагайтесь читати з дитиною щодня хоч по декілька хвилин.

Доброю традицією являє собою читання в голос, воно залишає спогади на все життя. Читайте один одному по черзі, намагайтесь читати частіше перед сном. Спокійним на врівноваженим голосом та інтонацією. Вибирайте для читання книги, які цікаві дитині , а не Вам. Читайте книжки, які описують ситуації, наприклад про природу буде сприйнята на «ура», або про тварин, якщо дитина перед цим побувала у лісі, або знає назви деяких тварин.

Оточуйте дитину книгами. Якщо дитина (людина) живе в оточенні книг, вони стають обов’язковою частиною його життя.

Читайте повільно і голосно не поспішаючи. Додавайте драматичності та виразності Вашому голосу. Задавайте питання про прочитане. Робіть паузи в читанні, щоб дитина могла запитати вас про незрозумілі місця, чи незнайомі слова та обдумати прочитане.

Читайте книги знову і знову. Діти дуже люблять перечитувати улюблені історії, тому що вони знають, що станеться з героями далі. Ви можете записати своє читання на магнітофон щоб дитина могла прослухати улюблену книжку тоді коли він цього захоче.

Намагайтесь не тиснути на дитину. Дитина іноді може не хотіти читати. Не змушуйте його робити це –читання обов’язковим, воно має бути з задоволенням. Дозволяйте дитині самій вибирати книги в магазині або бібліотеці. Проявляйте свою зацікавленість дитині. Обов’язково слухайте, як дитина читає сама, вона повинна відчувати інтерес старших. Якщо дитина захопилося якоюсь темою (пригоди, книги про тварин тощо) або автором, запропонуйте йому потрібну літературу.

РЕКОМЕНДАЦІЇ БАТЬКАМ

ЩОДО РОЗВИТКУ ЧИТАЦЬКОГО ІНТЕРЕСУ У ДІТЕЙ.

1. Прищеплюйте дитині інтерес до читання з раннього дитинства.

2. Вибирайте яскраві по оформленню і цікаві за змістом книги.

3. Систематично читайте дитині.

4. Обговорюйте в родині прочитану дитячу книжку.

5. Розповідайте дитині про автора прочитаної книги.

6. Радьте своїй дитині книги свого дитинства.

7. Влаштовуйте вдома дискусії щодо прочитаних книг.

8. Оформляйте, по можливості, вдома дитячу бібліотеку.

9. Виховуйте дбайливе ставлення до книги.

10. Даруйте дитині книги із дарчим надписом, теплим побажанням.