Діти навчаються безпечної поведінки в мобільних класах

Фахівці ДСНС та Нацполіції на Харківщині навчають дітей безпечної поведінки у мобільних класах безпеки, створених за підтримки ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ
UNICEF
02 Січень 2024

Дев’ятирічна школярка Настя разом із однокласниками щойно завершили заняття, яке проходило в мобільному класі безпеки — спеціально обладнаній автівці, припаркованій у дворі її школи в Малинівці. Дівчинка розповідає, що уроки безпечної поведінки у школі в такій цікавій формі — у машині та з рятувальниками ДСНС і поліціянтами в ролі вчителів — вона відвідує вперше.

Настя, 9
UNICEFНастя, 9

«Сьогодні дізналися, як безпечно поводитися з вогнем і чому не можна підходити до мін»

Настя, 9

У жовтні 2023 року Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) передав ДСНС України 15 спеціально обладнаних автомобілів для проведення мобільних уроків безпеки в районах, які постраждали внаслідок бойових дій. Основні теми занять: мінна та пожежна безпека, безпечна поведінка вдома, правила поведінки на дорозі, кібербезпека тощо.

Для проведення уроків інструктори ДСНС і Нацполіції, які пройшли спеціальну підготовку, використовують інтерактивні та ігрові формати, розроблені спільно з ЮНІСЕФ та Міністерством освіти і науки України. Тож інформація, яку викладають фахівці, цікава та доступна для дітей різного віку.

«Території, які повернулася під контроль українського уряду, забруднені мінами та іншими вибухонебезпечними предметами, тут досі триває розмінування. Діти проводять багато часу поза школою: гуляють на вулиці, активно рухаються. Тому дуже важливо навчити їх алгоритму дій у випадку натрапляння на ці небезпечні предмети»

UNICEFАртем Гомін, головний інспектор відділу пожежної безпеки Управління запобігання надзвичайним ситуаці

Інспектор підкреслює, що багато закладів освіти, особливо в сільській місцевості, були пошкоджені або зруйновані, тож створити стаціонарний клас безпеки часом просто немає де. А мобільний клас дозволяє навчати дітей правил безпеки очно.

«Якщо знайшов міну — треба відійти, покликати дорослих та подзвонити на номер 101», — відтворює вивчене семирічний Максим. Хлопчик добре засвоїв три головних правила мінної безпеки на уроці в мобільному класі, після чого закріпив отримані знання під час веселої руханки у шкільному укритті.

Під час занять дітей заохочують ділитися власним досвідом та навчають їх навичок безпеки на прикладі реальних ситуацій, з якими вони вже стикалися.

Максим, 7
UNICEFМаксим, 7

«Крім правил мінної безпеки, ми повторювали правила поведінки на дорозі. Також ми робили іграшку-антистрес для перечікування повітряної тривоги»

Максим, 7

В зимовий період інструктори також зачіпають тему безпеки на льоду та вдома, зокрема розповідають правила поводження зі свічками та опалювальними приладами.

«Ми навчаємо безпечної поведінки у навколишньому середовищі навіть найменших дітей, — пояснює Артем Гомін. — Це важливо у будь-який час, а зараз, поки триває війна, ці знання рятують їхні життя».

Із середини жовтня 13 273 дитини взяли участь в інтерактивних сесіях на базі мобільних класів безпеки у Дніпропетровській, Миколаївській, Одеській, Запорізькій, Полтавській, Харківській, Сумській, Київській, Житомирській, Чернігівській областях, а також у місті Києві.

Щоб убезпечити дітей, ЮНІСЕФ та партнери продовжують проводити заняття з мінної безпеки по всій країні, а також навчають у цікавих форматах, серед яких такі:

• комікс про Суперкоманду проти мін;
  • мультики для дітей («Безпечні канікули» — для дітей віком 3—10 років, «Суперкоманда проти мін» — для дітей віком 8—16 років, «Пес Патрон» — для дітей віком 4—16 років);
  • інформаційні постери та ігри.

Всі матеріали доступні для завантаження на вебсайті «Все про мінну безпеку» та в бібліотеці корисних матеріалів «Спільнотека».

Крім того, ЮНІСЕФ спільно з Міністерством освіти і науки України розробляють практикум з мінної безпеки, щоб кожен школяр знав правила, які зберігають життя та здоров’я. Для освітян і рятувальників також доступний онлайн-курс з викладання мінної безпеки для дітей різних вікових груп.